Godlike Productions - Discussion Forum
Users Online Now: 1,966 (Who's On?)Visitors Today: 356,948
Pageviews Today: 851,023Threads Today: 411Posts Today: 8,810
01:04 PM


Rate this Thread

Absolute BS Crap Reasonable Nice Amazing
 

GLP'ers from all over the world, help me up on a research

 
MaybeTrollingU  (OP)

User ID: 73115228
Brazil
01/08/2017 10:21 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: GLP'ers from all over the world, help me up on a research
fat bump
 Quoting: MaybeTrollingU


It will cost you that girl for 1 hour.

n3xt
 Quoting: The Comedian :D


I'll pass. I get better ones here for free. Not as if she is dismissable, but it would have to be at least a whole night.
Anonymous Coward
User ID: 70485422
United States
01/08/2017 10:21 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: GLP'ers from all over the world, help me up on a research
Live in Vegas near newish 99 Cent Store in middle class area. So 4 rolls of soft, 2-ply, 100 square per roll toilet paper costs only 99 cents. The other items would be also less expensive.

My argument against the welfare food allotment is that it falsely assumes recipients are physically and mentally healthy enough to cook (lifting a kettle of beans isn't easy if you're disabled or injured,) have the utensils including cookware needed, live in a very safe environment where a roommate won't steal your food or get the electricity turned off spoiling everything you've made etc.
Many welfare recipients have to move every few days just to find a secure place without extremely drunk and abusive landlords and neighbors.

Worse is if you're renting a room from someone as you can't afford your own place and that person won't tolerate the smell of beans cooking all day. Or if getting food aid requires you spend so many hours seeking work or attending training you don't have the time or energy to spend all day cooking IF you knew how to do so.

Knew an old, disabled man on food aid. He was very allergic to beans. Same problem with diabetics who aren't allowed to eat white rice, noodles, sugar, or white flour as it causes major health problems. Many people can't drink any form of dairy milk including powdered milk.

There's absolutely no fruit or vegetables in any form in this list. Nor is there any means to wash and dry dishes. Or to dry your body or wash your hair. Washing powder assumes you have a washing machine and/or coins to operate a public machine.

How would you wash your sheets and clothes by hand? Hope you have the physical strength. Where would you dry them? Many places don't allow clotheslines even if you had the rope.

Coffee is useless without paper coffee filters. Each person was told by state welfare authorities to find someone with which to exchange food. Excuse me? That's not all that easy for many people.

The entire system of welfare falsely assumes you have friends and/or family you can consistently rely on to drop everything and come help you without demanding payment in any form in return.

I've helped many, many poor and elderly and extremely sick people on food aid and welfare so I know a lot more than most about the system which is largely run by those who got their jobs because they know the right people.

I've yet to meet ANYONE who has an ounce of common sense, has ever been really poor, or even someone who really knows a person who is truly poor, disabled, seriously ill or so elderly they can barely survive on their own but don't have any alternatives. All of those working in government say the craziest things to those way too "out of it" due to the lack of mental or physical health to even process the most basic suggestions.

Sorry my post is so long but you really need to see why this list is totally impractical for so many.
 Quoting: Anonymous Coward 63200549


I am not on welfare but that list is crazy. I have diabetes and there is no way I could even survive eating that way. I am only allowed 45 grams of carbs per meal.

Rice? I am allowed 1/3 of a cup of rice per meal. Ever try to live off 1/3 of a cup of rice? Yeah that's all carbs. No meat and no vegetables. No person with diabetes could survive eating that stuff.
 Quoting: Anonymous Coward 70485422


Sorry for the question but how old are you, just out of curiosity? Are you retired yet? I'm asking because by brazilian standards, you would be dead depending on your age. Our government doesn't care at all if you are not a productive worker, generating taxes.
 Quoting: MaybeTrollingU


Well I am younger than retirement age. Man remind me to never go to Brazil for anything. So you just let your sick and old people die? WTF? Also 4 rolls of TP? You got to be kidding me.

I never plan on going on any sort of welfare even after retirement though. I am going to be growing all my own food.
Anonymous Coward
User ID: 72785042
01/08/2017 10:22 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: GLP'ers from all over the world, help me up on a research
I was wondering if you guys would be kind and tell me approximatelly the total cost of these items in your country, preferably converting the value to dollars, so I can have a common denominator. If possible taking into account the cheapest brand possible of each product:

5kg (11 pounds) white rice
2kg (4 pounds) black beans
2 liters of soy oil
250g (0.5 pounds) of cofee
1kg(2 pounds) cornflour
2kg(4 pounds) white sugar
1kg(2 pounds) salt
1 can of tomato extract
500g(1 pound) noodles
250g(0.5 pounds)margerine
4 rolls of toilet paper
2 body soap
1 toothpaste
500g(1 pound) washing powder
2 bars of soap
1 pkg. steel wool
1 match box
400g(0.5 pound) powder milk

Let me explain what it is: This is a basic version of what the government here says that is enough for a person to eat for a whole month. It costs around 100 dollars(about half of the minimum wage). So I was wondering how much it will cost in other countries. Please, this is not trolling, I just want to know.
 Quoting: MaybeTrollingU


This is for one person, correct? Would love to help but I would NEVER buy half that stuff! Even penniless i would never cook with anything except olive oil. I bet I haven't used cornflour in 20 years! 2lbs of salt in a month - what?!!! Noodles - ugh. Margarine - no, real butter every time. Steel wool? Ummmmm. Powdered milk, no, nor fresh, UHT or any other milk. 4lbs of sugar in a month, this might explain obesity. However, I could easily get through 4 tins of tomatoes in a month, if fresh ones weren't so easy to grow inside with all this doom going on!

And as for all those using more than 4 loo rolls a month - if you are eating this shit, no wonder!

5a
R. Wordsworth

User ID: 72123431
United States
01/08/2017 10:25 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: GLP'ers from all over the world, help me up on a research
Another thing to consider OP if you are comparing overall cost of living.

It seems that in most places in the rest of the world, your list is cheaper. But what does an average apartment or house cost there?

In most of the northeast US, it's tough to find a place to live for less than $1000 a month unless you are in a really dangerous area or the place is a shithole... then maybe $700 a month.
MaybeTrollingU  (OP)

User ID: 73115228
Brazil
01/08/2017 10:26 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: GLP'ers from all over the world, help me up on a research
I was wondering if you guys would be kind and tell me approximatelly the total cost of these items in your country, preferably converting the value to dollars, so I can have a common denominator. If possible taking into account the cheapest brand possible of each product:

5kg (11 pounds) white rice
2kg (4 pounds) black beans
2 liters of soy oil
250g (0.5 pounds) of cofee
1kg(2 pounds) cornflour
2kg(4 pounds) white sugar
1kg(2 pounds) salt
1 can of tomato extract
500g(1 pound) noodles
250g(0.5 pounds)margerine
4 rolls of toilet paper
2 body soap
1 toothpaste
500g(1 pound) washing powder
2 bars of soap
1 pkg. steel wool
1 match box
400g(0.5 pound) powder milk

Let me explain what it is: This is a basic version of what the government here says that is enough for a person to eat for a whole month. It costs around 100 dollars(about half of the minimum wage). So I was wondering how much it will cost in other countries. Please, this is not trolling, I just want to know.
 Quoting: MaybeTrollingU


This is for one person, correct? Would love to help but I would NEVER buy half that stuff! Even penniless i would never cook with anything except olive oil. I bet I haven't used cornflour in 20 years! 2lbs of salt in a month - what?!!! Noodles - ugh. Margarine - no, real butter every time. Steel wool? Ummmmm. Powdered milk, no, nor fresh, UHT or any other milk. 4lbs of sugar in a month, this might explain obesity. However, I could easily get through 4 tins of tomatoes in a month, if fresh ones weren't so easy to grow inside with all this doom going on!

And as for all those using more than 4 loo rolls a month - if you are eating this shit, no wonder!

5a
 Quoting: Anonymous Coward 72785042


Well, think as if your whole monthly payment is around 300 dollars. What would you do earning this kind of money?
Lily o' the Valley

User ID: 73749100
United States
01/08/2017 10:26 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: GLP'ers from all over the world, help me up on a research
We need "trade off stands" in the US.
 Quoting: Anonymous Coward 71088931


Indeed! I was thinking the same thing. hf
*** Good deeds bring rewards, bad actions bring troubles. That is a law of the universe. ***
Lily o' the Valley

User ID: 73749100
United States
01/08/2017 10:30 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: GLP'ers from all over the world, help me up on a research
I was wondering if you guys would be kind and tell me approximatelly the total cost of these items in your country, preferably converting the value to dollars, so I can have a common denominator. If possible taking into account the cheapest brand possible of each product:

5kg (11 pounds) white rice
2kg (4 pounds) black beans
2 liters of soy oil
250g (0.5 pounds) of cofee
1kg(2 pounds) cornflour
2kg(4 pounds) white sugar
1kg(2 pounds) salt
1 can of tomato extract
500g(1 pound) noodles
250g(0.5 pounds)margerine
4 rolls of toilet paper
2 body soap
1 toothpaste
500g(1 pound) washing powder
2 bars of soap
1 pkg. steel wool
1 match box
400g(0.5 pound) powder milk

Let me explain what it is: This is a basic version of what the government here says that is enough for a person to eat for a whole month. It costs around 100 dollars(about half of the minimum wage). So I was wondering how much it will cost in other countries. Please, this is not trolling, I just want to know.
 Quoting: MaybeTrollingU


This is for one person, correct? Would love to help but I would NEVER buy half that stuff! Even penniless i would never cook with anything except olive oil. I bet I haven't used cornflour in 20 years! 2lbs of salt in a month - what?!!! Noodles - ugh. Margarine - no, real butter every time. Steel wool? Ummmmm. Powdered milk, no, nor fresh, UHT or any other milk. 4lbs of sugar in a month, this might explain obesity. However, I could easily get through 4 tins of tomatoes in a month, if fresh ones weren't so easy to grow inside with all this doom going on!

And as for all those using more than 4 loo rolls a month - if you are eating this shit, no wonder!

5a
 Quoting: Anonymous Coward 72785042


Indeed. Whoever made up this list has never had to buy groceries, cook, take care of himself.

the quantities are really screwy, but if you take off that $1 for salt and $1 for steel wool that gives you $2 for something else of higher quality.
*** Good deeds bring rewards, bad actions bring troubles. That is a law of the universe. ***
Anonymous Coward
User ID: 55553205
Netherlands
01/08/2017 10:35 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: GLP'ers from all over the world, help me up on a research
No one should ever have to starve. The elites, kings, kings, usurper's have screwed us all over one way or another. They never worry about any of this shit. Pisses me off but their time is running out. Tick tock tick tock.
MaybeTrollingU  (OP)

User ID: 73046289
Brazil
01/08/2017 10:40 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: GLP'ers from all over the world, help me up on a research
We need "trade off stands" in the US.
 Quoting: Anonymous Coward 71088931


Indeed! I was thinking the same thing. hf
 Quoting: Lily o' the Valley


You will NOT find these anywhere else in Brazil besides the state I live. We have a saying here: Necessity is the mother of invention. The logical step is trade off things I have spare for things I have none. Since I produce a good portion of my own food through aquaponics greenhouse I have lots to trade for things I can't produce. At my table, its very rare to see anything that is not organic. Even the flour for the bread I make on my own. All organic. I'm 39 with the health of a 20's no health problems whatsoever, lots of stamina, very fit and athletic(some say "shreded"). All due to eating well. But then again, its not the reality for the majority of brazilians.
MaybeTrollingU  (OP)

User ID: 73046289
Brazil
01/08/2017 10:42 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: GLP'ers from all over the world, help me up on a research
No one should ever have to starve. The elites, kings, kings, usurper's have screwed us all over one way or another. They never worry about any of this shit. Pisses me off but their time is running out. Tick tock tick tock.
 Quoting: Anonymous Coward 55553205


There is no way I will EVER forget the first time I saw someone die of starvation. Yes, this happens here. I don't even have enough words to describe it.
Anonymous Coward
User ID: 33085487
United States
01/08/2017 10:59 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: GLP'ers from all over the world, help me up on a research
I was wondering if you guys would be kind and tell me approximatelly the total cost of these items in your country, preferably converting the value to dollars, so I can have a common denominator. If possible taking into account the cheapest brand possible of each product:

5kg (11 pounds) white rice
2kg (4 pounds) black beans
2 liters of soy oil
250g (0.5 pounds) of cofee
1kg(2 pounds) cornflour
2kg(4 pounds) white sugar
1kg(2 pounds) salt
1 can of tomato extract
500g(1 pound) noodles
250g(0.5 pounds)margerine
4 rolls of toilet paper
2 body soap
1 toothpaste
500g(1 pound) washing powder
2 bars of soap
1 pkg. steel wool
1 match box
400g(0.5 pound) powder milk

Let me explain what it is: This is a basic version of what the government here says that is enough for a person to eat for a whole month. It costs around 100 dollars(about half of the minimum wage). So I was wondering how much it will cost in other countries. Please, this is not trolling, I just want to know.
 Quoting: MaybeTrollingU


This is for one person, correct? Would love to help but I would NEVER buy half that stuff! Even penniless i would never cook with anything except olive oil. I bet I haven't used cornflour in 20 years! 2lbs of salt in a month - what?!!! Noodles - ugh. Margarine - no, real butter every time. Steel wool? Ummmmm. Powdered milk, no, nor fresh, UHT or any other milk. 4lbs of sugar in a month, this might explain obesity. However, I could easily get through 4 tins of tomatoes in a month, if fresh ones weren't so easy to grow inside with all this doom going on!

And as for all those using more than 4 loo rolls a month - if you are eating this shit, no wonder!

5a
 Quoting: Anonymous Coward 72785042


Indeed. Whoever made up this list has never had to buy groceries, cook, take care of himself.

the quantities are really screwy, but if you take off that $1 for salt and $1 for steel wool that gives you $2 for something else of higher quality.
 Quoting: Lily o' the Valley


4 lbs of sugar wtf
MaybeTrollingU  (OP)

User ID: 73115228
Brazil
01/08/2017 11:00 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: GLP'ers from all over the world, help me up on a research
I was wondering if you guys would be kind and tell me approximatelly the total cost of these items in your country, preferably converting the value to dollars, so I can have a common denominator. If possible taking into account the cheapest brand possible of each product:

5kg (11 pounds) white rice
2kg (4 pounds) black beans
2 liters of soy oil
250g (0.5 pounds) of cofee
1kg(2 pounds) cornflour
2kg(4 pounds) white sugar
1kg(2 pounds) salt
1 can of tomato extract
500g(1 pound) noodles
250g(0.5 pounds)margerine
4 rolls of toilet paper
2 body soap
1 toothpaste
500g(1 pound) washing powder
2 bars of soap
1 pkg. steel wool
1 match box
400g(0.5 pound) powder milk

Let me explain what it is: This is a basic version of what the government here says that is enough for a person to eat for a whole month. It costs around 100 dollars(about half of the minimum wage). So I was wondering how much it will cost in other countries. Please, this is not trolling, I just want to know.
 Quoting: MaybeTrollingU


This is for one person, correct? Would love to help but I would NEVER buy half that stuff! Even penniless i would never cook with anything except olive oil. I bet I haven't used cornflour in 20 years! 2lbs of salt in a month - what?!!! Noodles - ugh. Margarine - no, real butter every time. Steel wool? Ummmmm. Powdered milk, no, nor fresh, UHT or any other milk. 4lbs of sugar in a month, this might explain obesity. However, I could easily get through 4 tins of tomatoes in a month, if fresh ones weren't so easy to grow inside with all this doom going on!

And as for all those using more than 4 loo rolls a month - if you are eating this shit, no wonder!

5a
 Quoting: Anonymous Coward 72785042


Indeed. Whoever made up this list has never had to buy groceries, cook, take care of himself.

the quantities are really screwy, but if you take off that $1 for salt and $1 for steel wool that gives you $2 for something else of higher quality.
 Quoting: Lily o' the Valley


4 lbs of sugar wtf
 Quoting: Anonymous Coward 33085487


Technically, 4.4
Bright Side

User ID: 54595804
United States
01/08/2017 11:04 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: GLP'ers from all over the world, help me up on a research
I was wondering if you guys would be kind and tell me approximatelly the total cost of these items in your country, preferably converting the value to dollars, so I can have a common denominator. If possible taking into account the cheapest brand possible of each product:

5kg (11 pounds) white rice
2kg (4 pounds) black beans
2 liters of soy oil
250g (0.5 pounds) of cofee
1kg(2 pounds) cornflour
2kg(4 pounds) white sugar
1kg(2 pounds) salt
1 can of tomato extract
500g(1 pound) noodles
250g(0.5 pounds)margerine
4 rolls of toilet paper
2 body soap
1 toothpaste
500g(1 pound) washing powder
2 bars of soap
1 pkg. steel wool
1 match box
400g(0.5 pound) powder milk

Let me explain what it is: This is a basic version of what the government here says that is enough for a person to eat for a whole month. It costs around 100 dollars(about half of the minimum wage). So I was wondering how much it will cost in other countries. Please, this is not trolling, I just want to know.
 Quoting: MaybeTrollingU


So here in the usa you can buy almost all of this at a Dollar Tree. It's not always the cheapest to go but for some of your items it would be.

So with that in mind plus :


5kg (11 pounds) white rice - $8
2kg (4 pounds) black beans - $4
2 liters of soy oil - $4
250g (0.5 pounds) of cofee - $1
1kg(2 pounds) cornflour - $2
2kg(4 pounds) white sugar - $2
1kg(2 pounds) salt - $1
1 can of tomato extract - $1
500g(1 pound) noodles - $1
250g(0.5 pounds)margerine - $2
4 rolls of toilet paper - $1
2 body soap - $2
1 toothpaste - $1
500g(1 pound) washing powder - $2
2 bars of soap - $2
1 pkg. steel wool - $1
1 match box - $1
400g(0.5 pound) powder milk - $3

So for me I could reasonably expect to soend $40 if this were my list.

But who eats 2 lbs of salt a month?
You're the only one who gets to choose your vision... is the glass half empty or half full?

Ps.55:22 Give your burdens to the LORD, and he will take care of you. He will not permit the godly to slip and fall.
MaybeTrollingU  (OP)

User ID: 73115228
Brazil
01/08/2017 11:06 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: GLP'ers from all over the world, help me up on a research
I was wondering if you guys would be kind and tell me approximatelly the total cost of these items in your country, preferably converting the value to dollars, so I can have a common denominator. If possible taking into account the cheapest brand possible of each product:

5kg (11 pounds) white rice
2kg (4 pounds) black beans
2 liters of soy oil
250g (0.5 pounds) of cofee
1kg(2 pounds) cornflour
2kg(4 pounds) white sugar
1kg(2 pounds) salt
1 can of tomato extract
500g(1 pound) noodles
250g(0.5 pounds)margerine
4 rolls of toilet paper
2 body soap
1 toothpaste
500g(1 pound) washing powder
2 bars of soap
1 pkg. steel wool
1 match box
400g(0.5 pound) powder milk

Let me explain what it is: This is a basic version of what the government here says that is enough for a person to eat for a whole month. It costs around 100 dollars(about half of the minimum wage). So I was wondering how much it will cost in other countries. Please, this is not trolling, I just want to know.
 Quoting: MaybeTrollingU


So here in the usa you can buy almost all of this at a Dollar Tree. It's not always the cheapest to go but for some of your items it would be.

So with that in mind plus :


5kg (11 pounds) white rice - $8
2kg (4 pounds) black beans - $4
2 liters of soy oil - $4
250g (0.5 pounds) of cofee - $1
1kg(2 pounds) cornflour - $2
2kg(4 pounds) white sugar - $2
1kg(2 pounds) salt - $1
1 can of tomato extract - $1
500g(1 pound) noodles - $1
250g(0.5 pounds)margerine - $2
4 rolls of toilet paper - $1
2 body soap - $2
1 toothpaste - $1
500g(1 pound) washing powder - $2
2 bars of soap - $2
1 pkg. steel wool - $1
1 match box - $1
400g(0.5 pound) powder milk - $3

So for me I could reasonably expect to soend $40 if this were my list.

But who eats 2 lbs of salt a month?
 Quoting: Bright Side


Take into account that everything we buy is raw, so we need to cook everything.

And thank you for the info!

Last Edited by MaybeTrollingU on 01/08/2017 11:06 PM
Nikola Tesla

User ID: 72788982
United States
01/08/2017 11:33 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: GLP'ers from all over the world, help me up on a research
I was wondering if you guys would be kind and tell me approximatelly the total cost of these items in your country, preferably converting the value to dollars, so I can have a common denominator. If possible taking into account the cheapest brand possible of each product:

5kg (11 pounds) white rice
2kg (4 pounds) black beans
2 liters of soy oil
250g (0.5 pounds) of cofee
1kg(2 pounds) cornflour
2kg(4 pounds) white sugar
1kg(2 pounds) salt
1 can of tomato extract
500g(1 pound) noodles
250g(0.5 pounds)margerine
4 rolls of toilet paper
2 body soap
1 toothpaste
500g(1 pound) washing powder
2 bars of soap
1 pkg. steel wool
1 match box
400g(0.5 pound) powder milk

Let me explain what it is: This is a basic version of what the government here says that is enough for a person to eat for a whole month. It costs around 100 dollars(about half of the minimum wage). So I was wondering how much it will cost in other countries. Please, this is not trolling, I just want to know.
 Quoting: MaybeTrollingU


(2)Two pounds of salt in a month does not sound very healthy.

And 4 pounds of sugar?

WTF?
"One person with courage is a majority." - Thomas Jefferson

"You’ve heard that we are what we eat. But we also are what we think".

“Liberals claim to want to give a hearing to other views, but then are shocked and offended to discover that there are other views."
-William F. Buckley Jr.
MaybeTrollingU  (OP)

User ID: 73046289
Brazil
01/08/2017 11:36 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: GLP'ers from all over the world, help me up on a research
I was wondering if you guys would be kind and tell me approximatelly the total cost of these items in your country, preferably converting the value to dollars, so I can have a common denominator. If possible taking into account the cheapest brand possible of each product:

5kg (11 pounds) white rice
2kg (4 pounds) black beans
2 liters of soy oil
250g (0.5 pounds) of cofee
1kg(2 pounds) cornflour
2kg(4 pounds) white sugar
1kg(2 pounds) salt
1 can of tomato extract
500g(1 pound) noodles
250g(0.5 pounds)margerine
4 rolls of toilet paper
2 body soap
1 toothpaste
500g(1 pound) washing powder
2 bars of soap
1 pkg. steel wool
1 match box
400g(0.5 pound) powder milk

Let me explain what it is: This is a basic version of what the government here says that is enough for a person to eat for a whole month. It costs around 100 dollars(about half of the minimum wage). So I was wondering how much it will cost in other countries. Please, this is not trolling, I just want to know.
 Quoting: MaybeTrollingU


(2)Two pounds of salt in a month does not sound very healthy.

And 4 pounds of sugar?

WTF?
 Quoting: Nikola Tesla


Well, we cook a lot. Bread, cakes, jam that is why so much sugar. The same for the salt.
Nikola Tesla

User ID: 72788982
United States
01/09/2017 12:11 AM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: GLP'ers from all over the world, help me up on a research
I was wondering if you guys would be kind and tell me approximatelly the total cost of these items in your country, preferably converting the value to dollars, so I can have a common denominator. If possible taking into account the cheapest brand possible of each product:

5kg (11 pounds) white rice
2kg (4 pounds) black beans
2 liters of soy oil
250g (0.5 pounds) of cofee
1kg(2 pounds) cornflour
2kg(4 pounds) white sugar
1kg(2 pounds) salt
1 can of tomato extract
500g(1 pound) noodles
250g(0.5 pounds)margerine
4 rolls of toilet paper
2 body soap
1 toothpaste
500g(1 pound) washing powder
2 bars of soap
1 pkg. steel wool
1 match box
400g(0.5 pound) powder milk

Let me explain what it is: This is a basic version of what the government here says that is enough for a person to eat for a whole month. It costs around 100 dollars(about half of the minimum wage). So I was wondering how much it will cost in other countries. Please, this is not trolling, I just want to know.
 Quoting: MaybeTrollingU


(2)Two pounds of salt in a month does not sound very healthy.

And 4 pounds of sugar?

WTF?
 Quoting: Nikola Tesla


Well, we cook a lot. Bread, cakes, jam that is why so much sugar. The same for the salt.
 Quoting: MaybeTrollingU


There does not appear to be any meat on this list.

The government thinks you don't need any meat, poultry or fish.

Fish is an excellent source of protein.
"One person with courage is a majority." - Thomas Jefferson

"You’ve heard that we are what we eat. But we also are what we think".

“Liberals claim to want to give a hearing to other views, but then are shocked and offended to discover that there are other views."
-William F. Buckley Jr.
Ellenjay

User ID: 73631183
Australia
01/09/2017 12:03 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: GLP'ers from all over the world, help me up on a research
Sourced from major grocery chain. Bar soap not normally used here.
Priced in AU$ (approx Us 75c)

5kg (11 pounds) white rice $12.OO
2kg (4 pounds) black beans $10.OO {Canned}
2 liters of soy oil $ 8.oo {Canola}
250g (0.5 pounds) of coffee $ 5.oo
1kg(2 pounds) cornflour $ 6.oo
2kg(4 pounds) white sugar $ 3.oo
1kg(2 pounds) salt $ 1.oo
1 can of tomato extract $ 4.oo {400g}
500g(1 pound) noodles $ 5.oo
250g(0.5 pounds)margarine $ 2.oo
4 rolls of toilet paper $ 3.oo
2 body soap $ 1.60
1 toothpaste $ 2.10
500g(1 pound) washing powder $ 2.50
2 bars of soap
1 pkg. steel wool $ 2.oo
1 matchbox $ o.50
400g(0.5 pound) powder milk $ 4.oo
MaybeTrollingU  (OP)

User ID: 73115228
Brazil
01/09/2017 07:23 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: GLP'ers from all over the world, help me up on a research
Sourced from major grocery chain. Bar soap not normally used here.
Priced in AU$ (approx Us 75c)

5kg (11 pounds) white rice $12.OO
2kg (4 pounds) black beans $10.OO {Canned}
2 liters of soy oil $ 8.oo {Canola}
250g (0.5 pounds) of coffee $ 5.oo
1kg(2 pounds) cornflour $ 6.oo
2kg(4 pounds) white sugar $ 3.oo
1kg(2 pounds) salt $ 1.oo
1 can of tomato extract $ 4.oo {400g}
500g(1 pound) noodles $ 5.oo
250g(0.5 pounds)margarine $ 2.oo
4 rolls of toilet paper $ 3.oo
2 body soap $ 1.60
1 toothpaste $ 2.10
500g(1 pound) washing powder $ 2.50
2 bars of soap
1 pkg. steel wool $ 2.oo
1 matchbox $ o.50
400g(0.5 pound) powder milk $ 4.oo
 Quoting: Ellenjay


Yup, basically the same I quoted from woolworth. Thank you!





GLP